Ilość porcji: ok. 8
Czas przygotowania: 1,5 h
Całkowity czas: ok. 3 h (ze schładzaniem)
Poziom trudności: Trudny
Po raz koleiny inspirujemy się „Szkołą Cukiernictwa” Le Cordon Bleu! Dla mnie osobiście to wielka baza wiedzy i moc inspiracji! Jednak, żeby przygotować przepisy z tej książki trzeba posiadać nieco doświadczenia. Nie dlatego, że są trudne, ale czasami składniki, które są w recepturach nie zawsze są dostępne i trzeba wykonać je samodzielnie np. pastę pistacjową. W związku z tym zmodyfikowałam przepis tak, aby można było go wykonać w warunkach domowych – bez specjalnych rantów itp.
Ciasto jest przepyszne i zapewniam Was, że fani pistacji oszaleją. Chociaż mięło już sporo czasu, od momentu robienia tego ciasta, Justyna do dzisiaj wspomina jego wspaniały smak. To typowe, jednak wyjątkowe ciasto „tortowe” idealne do kawy. Zachęcam Was do wypróbowania, chociaż zdaję sobie sprawę, że nie jest to tanie ciasto. Raz na jakiś czas można jednak zaszaleć, a co!
*Pistacjowa pasta pralinowa:
Do przepisu wykorzystamy tylko część pasty. Pozostałą część możesz wykorzystać do innych deserów lub zajadać w długie, jesienne wieczory.
Biszkopt pistacjowy (joconde):
Krem czekoladowy:
Pistacjowy krem chantilly:
Dekoracja:
Opcjonalnie:
Pistacjowa pasta pralinowa:
Rozgrzej piekarnik do 160°C, termoobieg. Wyłóż blachę do pieczenia silikonową matą do pieczenia lub papierem do pieczenia. Wsyp łuskane pistacje, migdały i wymieszaj. Umieść wydrążone ziarenka laski wanilii na pistacjach i migdałach. Zapiekaj na złoty kolor, około 15 minut.
W międzyczasie przygotuj karmel. Do niewielkiego rondelka wsyp cukier, dodaj wodę i wymieszaj. Umieść rondel na małym lub średnim ogniu i gotuj do momentu, aż kolor syropu stanie się bursztynowy. Nie możesz przegapić tego momentu! W przeciwnym razie karmel się spali.
Garnek zdejmij z palnika wsyp natychmiast uprażone pistacje i migdały. Krótko zamieszaj i bardzo szybko przełóż całość na blaszkę natłuszczoną oliwą. Dzięki temu po zastygnięciu karmel nie przywrze do blaszki. Nie dotykaj, bo całość jest bardzo gorąca!
Po zastygnięciu karmelu z pistacjami i migdałami, pokrusz go na mniejsze kawałki i umieść w robocie kuchennym. Dodaj sól i zmiel na proszek. Jeśli pasta w blenderze zacznie się nagrzewać, umieść miksturę w zamrażarce. Uważaj, aby nie przegrzać pasty pistacjowej, w przeciwnym razie będzie gorzka. Pasta nie powinna przekraczać 40°C. Kontynuuj mielenie mieszaniny, aż uzyskasz płynną i jednorodną pastę. Za pomocą robota kuchennego trudno jest uzyskać całkowicie gładką pastę, dlatego świetnie sprawdza się tutaj thermomix.
Gdy pasta będzie drobno zmielona i prawie gładka, umieść pastę pistacjową w szczelnym pojemniku i przechowuj w temperaturze pokojowej, z dala od światła. W przypadku przechowywania przez dłuższy czas olej może oddzielić się od całości. Upewnij się, że dobrze wymieszałeś przed użyciem.
Biszkopt pistacjowy (joconde):
Biszkopt pieczemy w standardowej blaszce z piekarnika o wymiarach 25 x 36,5.
Piekarnik nagrzej do temperatury 200°C. Blaszkę wyłóż papierem do pieczenia.
Pastę pistacjową wymieszaj z żółtkami i roztopionym masłem. Najlepiej zblenduj całość ręcznym blenderem na jednolitą, gładką masę. Wsyp przesianą mąkę pszenną z herbatą matcha i wymieszaj. Wsyp przesiane migdały i wymieszaj.
W osobnej misce ubij białka stopniowo dodając cukier. Ubite białka dodaj do masy pistacjowej – stopniowo, w kilku partiach, za każdym razem delikatnie mieszając. Początkowo ciasto może wydawać się gęste, ale po dodaniu białek ciasto będzie rzadsze. Przełóż go na blaszkę i wyrównaj powierzchnię metalową szpatułką. Piecz ok. 10 minut. Od razu po wyjęciu ciasta z piekarnika zdejmij papier z ciasta. Studź na kratce.
Krem czekoladowy (ganache):
Śmietankę zagotuj. Czekoladę posiekaj na mniejsze kawałki (jeśli wykorzystujesz tabliczkę czekolady zamiast czekolady w groszkach/pastylkach) i przesyp do miski. Wlej do czekolady śmietankę i pozostaw na 1 min. Po tym czasie wymieszaj na gładki krem czekoladowy. Dodaj miękkie masło i wymieszaj rózgą kuchenną. Odstaw w temperaturze pokojowej na 2 h to zgęstnienia. Nie wkładaj do lodówki!
Pistacjowy krem chantilly:
Żelatynę zalej wodą i odstaw do napęcznienia.
Pastę pistacjową zblenduj z herbatą matcha i śmietaną 36% – 50 g.
Żelatynę rozpuść w kąpieli wodnej lub mikrofali i delikatnie przestudź. Pozostałą śmietanę ubij na cukrem pudrem. Dodaj 2 łyżki śmietany do żelatyny i wymieszaj. Przelej mieszaninę żelatyny i śmietany do ubitej śmietany i krótko zmiksuj. Śmietanę dodaj do masy pistacjowej i delikatnie wymieszaj. W 2 – 3 partiach, delikatnie mieszając. Krem wyciśnij na wierzch ciasta. Jeśli jest za rzadki, wstaw na kilka minut do lodówki, aż żelatyna zacznie żelować.
Składanie ciasta:
Z upieczonego ciasta odetnij krawędzie, aby go wyrównać. Podziel na 3 równe blaty wzdłuż dłuższego boku). Moje blaty miały mniej więcej wymiar: 23 x 12 cm.
Krem czekoladowy podziel na połowę i posmaruj blaty ciasta. Na wierzchu przy pomocy rękawa cukierniczego wyciśnij pistacjowy. Ciasto schłodź w lodówce. Przed podaniem udekoruj ciasto pistacjami i posyp cukrem pudrem.
Uwagi:
Justyna Pszczółka i Dorota Pszczółka – Habdas – siostry z góralskim rodowodem. Pasję do pieczenia wyssały z mlekiem matki. To jej zawdzięczają swoje pierwsze wypieki. Dziś, pochodzące z Beskidu Żywieckiego “Pszczółki” dzielą się zdobytą wiedzą na warsztatach cukierniczych w całym kraju. Uczestniczki II edycji programu „Bake Off – Ale Ciacho” TVP2, autorki programu kulinarnego “Słodka Kuchnia Pszczółek” TVP3. Zawodowo zajmują się fotografią kulinarną.
Domowe wypieki Justyny i Doroty 2021 - 2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone | Regulamin | Utrzymywane z przez Spec od IT
A jakiej średnicy użyć rantu cukierniczego zamiast blachy?
Niestety nie testowałyśmy takiej opcji
Czy krem czekoladowy po ostudzeniu ubijamy? Na zdjęciu wygląda jak ubity ale nie ma o tym ani słowa w przepisie
Nie jest ubijany i na zdjęciu gdyby był ubity były puszysty a nie jest 🙂
Po dodaniu żółtek do pasty pistacjowe z masłem, zeobila się to strasznie gęste… czy tak powinno być?
A o jaki etap Pani chodzi w przepisie?
Czy można użyć kremu pistacjowego marki Gustobello – kupiony w Biedronce 🙂
Nie testowałyśmy z tym produktem. 🙂
Można mus pistacjowy wykorzystać do tortu musoweg?
Należałoby wprowadzić kilka modyfikacji. Pozdrawiam
Wygląda obłędnie?