Ilość porcji: ok. 16 (w zależności od wielkości kawałka)
Czas przygotowania: 1 dzień
Poziom trudności: Średni
„Ciasto Opera to klasyczny wypiek, który nazywany jest królem wszystkich ciast kawowo-czekoladowych. Ciasto jest bardzo delikatne, każda warstwa jest cieniutka. Wszystkie smaki idealnie ze sobą współgrają. To jeden z moich ulubionych wypieków. Zakochacie się w tym cieście. Pamiętajcie, że przed podaniem gościom warto wyjąć ciasto wcześniej z lodówki. Powinno mieć temperaturę pokojową. Dzięki temu jedząc, ciasto będzie rozpływało się w ustach.”
Ciasto migdałowe:
Krem kawowy:
Ganache:
Nasączenie:
Polewa czekoladowa:
Ciasto migdałowe:
Rozgrzej piekarnik do 220 ° C dwie blachy wyłóż papierem do pieczenia 26 cm x 38 cm. W misce ubij białka na sztywną pianę stopniowo łyżka po łyżce dodawaj drobny cukier. Ubijaj białka tak jak na bezę. W osobnej misce wymieszaj migdały i cukier puder, następnie dodaj jajka ubijaj mikserem aż masa podwoi swoją objętość. Następnie dodaj mąkę, roztopione masło. Wymieszaj. Na koniec wmieszaj delikatnie w 2-3 partiach pianę z białek. Podziel masę na 2 części, rozprowadź równomiernie na blaszce (blaty będą cieniutkie). Piecz ok. 7-10 minut. Gotowe studź na kratce. Wystudzone przekrój na połowę.
Krem kawowy:
Mleko przelej do garnka, zagotuj. Do gorącego mleka dodaj kawę. Wymieszaj. Odstaw po przykryciem na 10 minut. Do osobnej miski wysp cukier, dodaj do cukru żółtka. Wymieszaj rózgą kuchenną tylko do połączenia. Ciepłą kawę z mlekiem przecedź przez drobne sitko i wlej do żółtek. Wymieszaj. Mieszaninę przelej do garnka i podgrzewaj na średniej mocy palnika aż żółtka z mlekiem osiągną ok. 80 stopni C (lekko zgęstnieje). Następnie odstaw do całkowitego wystudzenia w temperaturze pokojowej.
Do misy miksera przełóż miękkie masło, ubijaj 4-5 minut. Następnie stopniowo wlewaj w 3-4 partiach wystudzone żółtka z kawą i mlekiem. Cały czas miksując. Gotową masę odstaw w temperaturze pokojowej na czas przygotowania kolejnych składowych.
Ganache:
Jeśli masz czekoladę w tabliczce koniecznie ją posiekaj na drobne kawałki. Śmietankę przelej do garnka, podgrzej niemal do zagotowania. Ciepłą śmietanką zalej posiekaną czekoladę. Odczekaj 10-15 sekund. Po tym czasie zacznij mieszać do połączenia.
Nasączenie:
Wszystkie składniki przełóż do garnka. Zagotuj, następnie odstaw pod przykryciem na 10 minut. Po tym czasie przelej nasączkę przez sito. Odstaw do wystudzenia.
Polewa czekoladowa:
Czekoladę posiekaj na drobne kawałki, dodaj olej. Podgrzej w mikrofali lub nad kąpielą wodną. Żeby przygotować kąpiel wodną potrzebujesz garnek z wodą, na który połóż miskę z czekoladą i olejem. Dno miski nie możne dotykać wody. Podgrzewaj całość. Wymieszaj i odstaw na kilka minut.
Składanie ciasta:
Na podkładzie rozłóż arkusz czystego papieru do pieczenia. Wyłóż pierwszy blat ciasta migdałowego, nasącz. Rozsmaruj połowę ganachu, następnie nałóż drugi blat ciasta, nasącz i rozsmaruj połowę kremu kawowego. Na krem nałóż kolejny blat ciasta, nasącz i rozsmaruj pozostały ganache. Nałóż ostatni blat ciasta, nasącz, rozsmaruj pozostały krem kawowy. Tak przygotowane ciasto włóż do lodówki na 3 h. Po tym czasie na schłodzone ciasto wylej polewę czekoladową. Ponownie włóż do lodówki.
Justyna Pszczółka i Dorota Pszczółka – Habdas – siostry z góralskim rodowodem. Pasję do pieczenia wyssały z mlekiem matki. To jej zawdzięczają swoje pierwsze wypieki. Dziś, pochodzące z Beskidu Żywieckiego “Pszczółki” dzielą się zdobytą wiedzą na warsztatach cukierniczych w całym kraju. Uczestniczki II edycji programu „Bake Off – Ale Ciacho” TVP2, autorki programu kulinarnego “Słodka Kuchnia Pszczółek” TVP3. Zawodowo zajmują się fotografią kulinarną.
Domowe wypieki Justyny i Doroty 2021 - 2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone | Regulamin | Utrzymywane z przez Spec od IT
Czy nasączenie można zastąpić kawą espresso z ekspresu? Ile dać wtedy espresso aby lacznisuzyskac te 200ml i nie przesadzić z intensywnością?
Można dać espresso, nie wiem jaki ma pani ekspres więc ciężko jest mi ocenić.
Proszę o info czy ciasto- blachy pieczemy obie w tym samym czasie? Czy lepeij osobno i nic się nie stanie jak jedna blacha będzie czekać na drugą?
Lepiej osobno, nic się nie stanie z druga blachą 🙂