Ilość porcji: 16
Czas przygotowania: 1,5 h
Poziom trudności: Łatwy
Nie pamiętam, kiedy ostatni raz publikowałam dla Was przepis na chleb. Nie oznacza to jednak, że go nie piekę. Wprost przeciwnie. Sklepowe pieczywo to według mnie tragedia. Może jeszcze w niektórych piekarniach można dostać pyszne chleby, według tradycyjnych receptur.
Ciasto:
Biszkopt:
Krem:
Dodatkowo:
Ciasto:
Mąkę przesiej na stolnicę z proszkiem do pieczenia, amoniakiem oraz cukrem. Podziel na dwie równe części przy pomocy wagi kuchennej. Do 1 części dodaj kakao i wymieszaj.
Do kakaowej mieszanki dodaj połowę (125 g) zimnego masła, posiekaj na kruszonkę, dodaj 2 żółtka, 1 łyżkę kwaśnej śmietany i połącz na jednolite ciasto. Do drugiej części (jasnej) dodaj pozostałe masło (125 g), posiekaj na kruszonkę, dodaj 2 żółtka, 1 łyżkę kwaśnej śmietany i zagnieć sprawnie jednolite ciasto.
Blaszkę o wymiarach 25×35 cm wyłóż papierem do pieczenia. Jasnym ciastem wyłóż spód foremki – najlepiej rozwałkuj i przełóż do formy. Wstaw blaszkę do lodówki na czas przygotowania kakaowych kulek. Z ciasta kakaowego uformuj 32 kuli. Do każdej kulki włóż odrobinę marmolady lub owoce np. wiśnie. Schłodzone jasne ciasto wyjmij z lodówki. Posmaruj blat powidłami i ułóż na nich kulki po 4 na szerokość i po 8 na długość. Całość piecz w temperaturze 170 stopni (termooobieg) ok. 30-40 min. na rumiany kolor.
Biszkopt*:
Białka oddziel od żółtek i ubij na sztywną pianę. Pod koniec ubijania stopniowo dodawaj cukier, cały czas ubijając. Do ubitej piany dodawaj po kolei żółtka, dalej miksując. W osobnym naczyniu wymieszaj mąkę pszenną z mąką ziemniaczaną. Składniki suche przesiej do misy z ubitymi jajkami i delikatnie wymieszaj. Dno prostokątnej formy o wymiarach 25 x 35 cm wyłóż papierem do pieczenia. Boków formy niczym nie smaruj. Ciasto delikatnie przełóż do tortownicy, wyrównaj powierzchnię i wstaw do piekarnika nagrzanego do temperatury 170ºC. Piecz około 25 – 30minut lub dłużej do tzw. „suchego patyczka”. Ciasto wyjmij z piekarnika i studź na kratce. Boki wystudzonego biszkoptu oddziel nożykiem od formy i przełóż na deskę.
Krem:
Ugotuj budyń: 250 ml mleka wlej do garnuszka, dodaj cukier, ziarenka laski wanilii i zagotuj. W międzyczasie w 250 ml mleka rozprowadź mąkę ziemniaczaną, pszenną oraz jajko. Wlej mieszaninę do gotującego się mleka i mieszaj, aż budyń będzie miał gładką konsystencję. Gotuj budyń ok. 1-2 minuty, aż zacznie bulgotać. Zdejmij z ognia i przełóż do miski. Przykryj miskę folią spożywczą tak, aby dotykała wierzchu budyniu, dzięki temu nie zrobi się na jego powierzchni kożuch. Odstaw do całkowitego wystudzenia.
Miękkie masło umieść w misie miksera i ubijaj przez ok. 2-3 minuty, aż będzie puszyste. Dodawaj stopniowo po łyżce ostudzony budyń cały czas miksując. Masa finalnie powinna być jasna i puszysta a mało niewyczuwalne.
Przełożenie ciasta:
Ciasto kruche z kakaowymi kulkami – krem – biszkopt – cukier puder (polewa)
*biszkopt przy przekładaniu możesz dodatkowo nasączyć alkoholem
____________
źródło przepisu z modyfikacjami: “Nowe Przepisy Siostry Anastazji”
Justyna Pszczółka i Dorota Pszczółka – Habdas – siostry z góralskim rodowodem. Pasję do pieczenia wyssały z mlekiem matki. To jej zawdzięczają swoje pierwsze wypieki. Dziś, pochodzące z Beskidu Żywieckiego “Pszczółki” dzielą się zdobytą wiedzą na warsztatach cukierniczych w całym kraju. Uczestniczki II edycji programu „Bake Off – Ale Ciacho” TVP2, autorki programu kulinarnego “Słodka Kuchnia Pszczółek” TVP3. Zawodowo zajmują się fotografią kulinarną.
Domowe wypieki Justyny i Doroty 2021 - 2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone | Regulamin | Utrzymywane z przez Spec od IT
Robiłam z oryginalnego przepisu bez zmian I ciasto kruche wyszło mi dość twarde 😏
Może za długo było wyrabiane? 🙂