Facebook Twitter Instagram Youtube Pintrest
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Chlebek lampart

Ilość porcji: 14
Czas przygotowania: 2h
Całkowity czas: 4h
Poziom trudności: Średni

Justyna

“To ciasto (chlebek) przyciąga wzrok, od razu jest się ciekawym jak go zrobić. Początkowo wydawało mi się, że jest to tak skomplikowane, że na pewno coś mi się nie uda. Po przeczytaniu na jednej z angielskich stron opisu, okazało się, że nie jest to wcale takie trudne! Trzeba trochę cierpliwości przy wałkowaniu ciasta w rulony i składaniu chlebka, ale efekt jest ekstra! Co sądzicie?”

CO KUPIĆ?

Ciasto drożdżowe:

  • 2 łyżeczki (25 g) mąki kukurydzianej
  • 250 ml ciepłego mleka (ok. 30 stopni C)
  • 15 g suchych drożdży lub 30 g świeżych drożdży
  • 70 g cukru
  • 100 g roztopionego masła
  • 380 g mąki pszennej typ 550

I warstwa kakaowa:

  • 2 łyżki kakao
  • 1 łyżka mleka

II warstwa kakaowa:

  • 2 łyżeczki kakao
  • 1 łyżeczka mleka

JAK PRZYGOTOWAĆ

Rozpocznij od przygotowania ciasta drożdżowego. Wymieszaj mąkę kukurydzianą w szklance z ciepłym, ale nie gorącym mlekiem. Dodaj drożdże i 2 łyżeczki cukru. Delikatnie wymieszaj i odstaw na 8-10 minut, aż rozczyn wyrośnie. Po wyrośnięciu dodaj stopione masło, resztę cukru oraz przesianą mąkę. Ciasto wyrabiaj, najlepiej zrobić to w misie miksera używając nasadki do ciasta drożdżowego (hak). Ciasto powinno być lekko lepkie i gładkie. Po uformowaniu odstaw na 15 minut.

 

Po tym czasie ciasto podziel na dwie równe części. Jedną część zawiń w folię spożywczą i odstaw do lodówki. Drugą połowę podziel na dwie równe części. Do jednej z kul dodaj kakao wymieszane z mlekiem (I warstwa z kakao), do drugiej dodaj mniejszą ilość kakao i mleka (II warstwa z kakao). Obie kule zarób, aż powstanie gładkie kakaowe ciasto. (jedno będzie ciemniejsze, drugie jaśniejsze).

Białą kulę wyciągnij z lodówki i podziel na 7 równych części. Powtórz to samo z pozostałymi dwiema kulami kakaowymi. Powinieneś uzyskać 21 kawałków ciasta. Jasnobrązową część ciasta rozwałkuj w rulon, owiń rulon rozwałkowanym ciemniejszym ciastem. Następnie rozwałkuj białe ciasto i owiń ponownie cały rulon. Powtórz ten proces z każdą częścią ciasta. Powinieneś uzyskać na koniec 7 rulonów.

Gotowe rulony delikatnie rozwałkuj rękoma, tak aby można było je przeciąć na połowę. Powstanie 14 rulonów z ciasta. Tak przygotowane rulony układaj w formie wyłożonej papierem do pieczenia o wymiarach 20 cm x 12 cm. Gotowy chlebek odstaw do wyrośnięcia na ok. 1h do podwojenia objętości.

Rozgrzej piekarnik do 190°C z funkcją góra-dół, włóż wyrośnięty chlebek i od razu zmniejsz temperaturę do 175°C. Piec 35-45 minut. Wypieczony chlebek odstaw do wystudzenia na kratkę.Udostępnij:
Drukuj:

NAPISZ KOMENTARZ

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Newsletter

Otrzymuj nasze przepisy na maila!

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I OTRZYMAJ FRAGMENT EBOOKA ZA DARMO MONOPORCJE 2!

Dodaj swój adres e-mail, a w zamian co tydzień otrzymasz informację o nowych, opublikowanych przepisach.
Obiecujemy, że będzie smacznie!

Pamiętaj o potwierdzeniu subskrypcji po zapisaniu się do newslettera – to bardzo ważne! Koniecznie sprawdź SPAM!

O NAS

Justyna Pszczółka i Dorota Pszczółka – Habdas – siostry z góralskim rodowodem. Pasję do pieczenia wyssały z mlekiem matki. To jej zawdzięczają swoje pierwsze wypieki. Dziś, pochodzące z Beskidu Żywieckiego “Pszczółki” dzielą się zdobytą wiedzą na warsztatach cukierniczych w całym kraju. Uczestniczki II edycji programu „Bake Off – Ale Ciacho” TVP2, autorki programu kulinarnego “Słodka Kuchnia Pszczółek” TVP3. Zawodowo zajmują się fotografią kulinarną.

#siostrypszczolki

Domowe wypieki Justyny i Doroty 2021 - 2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone | Regulamin | Utrzymywane z przez Spec od IT