Facebook Twitter Instagram Youtube Pintrest
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Chleb żytni na zakwasie

szybka i smaczna wersja!

Ilość porcji: 2 małe bochenki lub 1 duży
Czas przygotowania:
Poziom trudności: Średni

Dorota

Tym razem skupiamy się na chlebie, a konkretnie na chlebie żytnim. Oczywiście potrzebować będziesz zakwas! Przepis na niego znajdziesz TUTAJ.

Proces przygotowania chleba na zakwasie jest bardzo prosty i na pewno poradzą sobie z nim również osoby początkujące. Wiem, że krąży powszechna opinia, że chleby na zakwasie są pracochłonne i czasochłonne. Z pierwszą opinią się nie zgodzę, z kolei z drugą tak. Jednak czasochłonność nie polega na tym, że musisz stać nad ciastem chlebowym, tylko po prostu musisz dać mu czas na wyrastanie. To co, pieczemy?

CO KUPIĆ?

  • 350 g zakwasu żytniego
  • 150 g mąki żytniej razowej typ 2000
  • 650 g mąki żytniej typ 720
  • 650 ml przegotowanej wody
  • 20 g soli (2 łyżeczki)

Przepis na zakwas żytni znajdziesz TUTAJ.

JAK PRZYGOTOWAĆ

Wszystkie składniki wymieszaj w misce, aby się dobrze połączyły. Pewnie już jesteś zaskoczony/zaskoczona: „Ale jak to? Tak bez miksera?” Dokładnie tak: bez miksera! Składników nie wyrabiamy, bo mąka żytnia tego nie lubi. Jest to również zaleta, bo oszczędzasz czas na wyrabianie. Miskę z ciastem przykryj folią spożywczą i odstaw w temperaturze pokojowej na 8 – 12 h. Więc pierwsze wyrastanie odbywa się w misce.  Dokładny czas zależy od temperatury i od tego, jak silny zakwas wyhodowaliśmy. Zazwyczaj młody zakwas potrzebuje więcej czasu. Wyrośnięte ciasto powinno mieć gąbczastą strukturę. Poniżej chleb po wyrośnięciu.

 

 

 


Zwilżonymi dłońmi przełóż ciasto do keksówki/keksówek. Zwilżoną dłonią dociśnij i wyrównaj ciasto. Przykryj ściereczką i odstaw na noc (około 8-12 godzin) do tzw. garowania. Pieczywo powinno być wkładane do pieca, kiedy jest wyrośnięte w 85-90%. Chleb w pełni wyrośnięty w piecu może opaść. Przy młodym zakwasie jest to nieco dłużej, a przy starszym ten czas jest nieco krótszy.

 

 


Rozgrzej piekarnik do temperatury 220 stopni C. Przed włożeniem foremek z chlebem do piekarnika należy go spryskać wodą, aby wytworzyła się para. Przyda nam się do tego spryskiwacz, który możemy nabyć w sklepie ogrodniczym. Zaparowanie piekarnika zapewnia poprawne wyrośnięcie pieczywa w piekarniku i odpowiednią jego objętość. Chleb włożony do piekarnika ciągle wyrasta, a jego wierzchnia warstwa najszybciej się spieka. Jeśli pierwsza faza pieczenia będzie odbywać się w wilgotnym środowisku, unikniemy tego i uzyskamy jeszcze bardziej wyrośnięty bochenek. Zaparowanie zapewnia ponadto lśniącą i chrupiącą skórkę. Foremki z ciastem wkładamy do piekarnika, ponownie spryskujemy go wodą i pieczemy 45-50 minut. Po tym czasie wyjmujemy chleby z piekarnika, następnie z foremek i odstawiamy na kratkę do studzenia, aby odparowały.

 

Chleb żytni po upieczeniu studzimy na kratce. Tego rodzaju chleb najlepiej jeść dopiero kolejnego dnia. Skórka ustabilizuje się i stwardnieje, w pełni wykształcą się również smak i aromat. Jeśli zaczniesz kroić chleb po upieczeniu jego miękisz będzie po prostu kleisty i gumowaty. Chleb przechowuj w chlebaku lub owinięty w lnianą ściereczkę. Chleb powinien „oddychać”. Tego rodzaju pieczywo zawsze kroję na cienkie kromki i zajadam z masłem! Powodzenia!

 


przepis: „Chleb. Domowa Piekarnia” Piotr Kucharski z modyfikacją



Udostępnij:
Drukuj:

 

 

" />

NAPISZ KOMENTARZ

 

6 thoughts on “Chleb żytni na zakwasie

  1. Dzień dobry.
    Robię pierwszy raz zakwas na chleb żytni z Waszego przepisu. Dzisiaj 4 dzień dokarmiania. Robię to codziennie ok. 19-ej. Czy dobrze rozumiem, że po 12 h czyli jutro rano ok. 7-ej powinnam brać się za robienie chleba? Czy mogę go piec w foremce silikonowej? I czy taką formę też wykładać papierem? Mam piekarnik z termoobiegiem

  2. Upiekłam. Smak i aromat super. Ale mój chleb rósł w blaszkach dwie godziny, a nie 8. Był dobrze wyrośnięty. Jeśli chodzi o strukturę, to niestety, miękisz jest trochę kleisty i ciągnie się za nożem. Czy powinnam go trochę dłużej piec, czy ten typ tak ma?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POLECANE PRZEPISY

Newsletter

Otrzymuj nasze przepisy na maila!

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I OTRZYMAJ FRAGMENT EBOOKA ZA DARMO MONOPORCJE 2!

Dodaj swój adres e-mail, a w zamian co tydzień otrzymasz informację o nowych, opublikowanych przepisach.
Obiecujemy, że będzie smacznie!

Pamiętaj o potwierdzeniu subskrypcji po zapisaniu się do newslettera – to bardzo ważne! Koniecznie sprawdź SPAM!

O NAS

Justyna Pszczółka i Dorota Pszczółka – Habdas – siostry z góralskim rodowodem. Pasję do pieczenia wyssały z mlekiem matki. To jej zawdzięczają swoje pierwsze wypieki. Dziś, pochodzące z Beskidu Żywieckiego “Pszczółki” dzielą się zdobytą wiedzą na warsztatach cukierniczych w całym kraju. Uczestniczki II edycji programu „Bake Off – Ale Ciacho” TVP2, autorki programu kulinarnego “Słodka Kuchnia Pszczółek” TVP3. Zawodowo zajmują się fotografią kulinarną.

#siostrypszczolki

Domowe wypieki Justyny i Doroty 2021 - 2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone | Regulamin | Utrzymywane z przez Spec od IT