Ilość porcji: 2 małe bochenki lub 1 duży
Czas przygotowania:
Poziom trudności: Średni
Tym razem skupiamy się na chlebie, a konkretnie na chlebie żytnim. Oczywiście potrzebować będziesz zakwas! Przepis na niego znajdziesz TUTAJ.
Proces przygotowania chleba na zakwasie jest bardzo prosty i na pewno poradzą sobie z nim również osoby początkujące. Wiem, że krąży powszechna opinia, że chleby na zakwasie są pracochłonne i czasochłonne. Z pierwszą opinią się nie zgodzę, z kolei z drugą tak. Jednak czasochłonność nie polega na tym, że musisz stać nad ciastem chlebowym, tylko po prostu musisz dać mu czas na wyrastanie. To co, pieczemy?
Przepis na zakwas żytni znajdziesz TUTAJ.
Wszystkie składniki wymieszaj w misce, aby się dobrze połączyły. Pewnie już jesteś zaskoczony/zaskoczona: „Ale jak to? Tak bez miksera?” Dokładnie tak: bez miksera! Składników nie wyrabiamy, bo mąka żytnia tego nie lubi. Jest to również zaleta, bo oszczędzasz czas na wyrabianie. Miskę z ciastem przykryj folią spożywczą i odstaw w temperaturze pokojowej na 8 – 12 h. Więc pierwsze wyrastanie odbywa się w misce. Dokładny czas zależy od temperatury i od tego, jak silny zakwas wyhodowaliśmy. Zazwyczaj młody zakwas potrzebuje więcej czasu. Wyrośnięte ciasto powinno mieć gąbczastą strukturę. Poniżej chleb po wyrośnięciu.
Zwilżonymi dłońmi przełóż ciasto do keksówki/keksówek. Zwilżoną dłonią dociśnij i wyrównaj ciasto. Przykryj ściereczką i odstaw na noc (około 8-12 godzin) do tzw. garowania. Pieczywo powinno być wkładane do pieca, kiedy jest wyrośnięte w 85-90%. Chleb w pełni wyrośnięty w piecu może opaść. Przy młodym zakwasie jest to nieco dłużej, a przy starszym ten czas jest nieco krótszy.
Rozgrzej piekarnik do temperatury 220 stopni C. Przed włożeniem foremek z chlebem do piekarnika należy go spryskać wodą, aby wytworzyła się para. Przyda nam się do tego spryskiwacz, który możemy nabyć w sklepie ogrodniczym. Zaparowanie piekarnika zapewnia poprawne wyrośnięcie pieczywa w piekarniku i odpowiednią jego objętość. Chleb włożony do piekarnika ciągle wyrasta, a jego wierzchnia warstwa najszybciej się spieka. Jeśli pierwsza faza pieczenia będzie odbywać się w wilgotnym środowisku, unikniemy tego i uzyskamy jeszcze bardziej wyrośnięty bochenek. Zaparowanie zapewnia ponadto lśniącą i chrupiącą skórkę. Foremki z ciastem wkładamy do piekarnika, ponownie spryskujemy go wodą i pieczemy 45-50 minut. Po tym czasie wyjmujemy chleby z piekarnika, następnie z foremek i odstawiamy na kratkę do studzenia, aby odparowały.
Chleb żytni po upieczeniu studzimy na kratce. Tego rodzaju chleb najlepiej jeść dopiero kolejnego dnia. Skórka ustabilizuje się i stwardnieje, w pełni wykształcą się również smak i aromat. Jeśli zaczniesz kroić chleb po upieczeniu jego miękisz będzie po prostu kleisty i gumowaty. Chleb przechowuj w chlebaku lub owinięty w lnianą ściereczkę. Chleb powinien „oddychać”. Tego rodzaju pieczywo zawsze kroję na cienkie kromki i zajadam z masłem! Powodzenia!
przepis: „Chleb. Domowa Piekarnia” Piotr Kucharski z modyfikacją
Justyna Pszczółka i Dorota Pszczółka – Habdas – siostry z góralskim rodowodem. Pasję do pieczenia wyssały z mlekiem matki. To jej zawdzięczają swoje pierwsze wypieki. Dziś, pochodzące z Beskidu Żywieckiego “Pszczółki” dzielą się zdobytą wiedzą na warsztatach cukierniczych w całym kraju. Uczestniczki II edycji programu „Bake Off – Ale Ciacho” TVP2, autorki programu kulinarnego “Słodka Kuchnia Pszczółek” TVP3. Zawodowo zajmują się fotografią kulinarną.
Domowe wypieki Justyny i Doroty 2021 - 2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone | Regulamin | Utrzymywane z przez Spec od IT
Dzień dobry.
Robię pierwszy raz zakwas na chleb żytni z Waszego przepisu. Dzisiaj 4 dzień dokarmiania. Robię to codziennie ok. 19-ej. Czy dobrze rozumiem, że po 12 h czyli jutro rano ok. 7-ej powinnam brać się za robienie chleba? Czy mogę go piec w foremce silikonowej? I czy taką formę też wykładać papierem? Mam piekarnik z termoobiegiem
Tak, dokładnie. Ja piekę w keksówce. Do chleba nie zalecam silikonu.
Czy można dodać ziarna słonecznika, sezamu itp. ?
Tak 🙂
Upiekłam. Smak i aromat super. Ale mój chleb rósł w blaszkach dwie godziny, a nie 8. Był dobrze wyrośnięty. Jeśli chodzi o strukturę, to niestety, miękisz jest trochę kleisty i ciągnie się za nożem. Czy powinnam go trochę dłużej piec, czy ten typ tak ma?
ten typ tak ma:)