Ilość porcji: 16
Czas przygotowania: 2h
Poziom trudności: Łatwy
“Chleb który codziennie zajadamy na śniadanie, lub na kolację. Przepis?? Zawsze robimy na oko. Sypiemy tyle ziaren, ile nam się podoba i jakie nam się podoba. Chleb jest ciężki i zbity- prawdziwy razowy chlebek. Wspaniale smakuje z masełkiem. Idealny, dla tych którzy prowadzą zdrowy tryb życia i zdrowo się odżywiają.
U nas jemy go tylko we dwie, tata z bratem wolą pszenny chleb. Mama czasem się skusi na wieloziarnisty, ale musi mieć na to ochotę. Gdy chleb ma już ok. 2 dni, wykorzystujemy go do tostów:) Są takie chrupiące, mniam! Idę zrobić sobie jednego…”
Drożdże rozrób z miodem (cukrem) i solą. Następnie wlej wodę i wsyp wszystkie składniki. Wyrabiaj ciasto. Włóż do miski i przykryj folią by ciasto wyrosło na ok.: 1h. Następnie przełóż do wyłożonej pergaminem, natłuszczonej keksówki i pozostaw jeszcze raz do wyrośnięcia, również na ok. 1 h. Ciasto nie urośnie zbyt wiele, bo nie zawiera czystej mąki pszennej, ale smakuje wspaniale. Włóż do nagrzanego piekarnika do temperatury 210 – 220 stopni i piecz ok. 50 minut.
Justyna Pszczółka i Dorota Pszczółka – Habdas – siostry z góralskim rodowodem. Pasję do pieczenia wyssały z mlekiem matki. To jej zawdzięczają swoje pierwsze wypieki. Dziś, pochodzące z Beskidu Żywieckiego “Pszczółki” dzielą się zdobytą wiedzą na warsztatach cukierniczych w całym kraju. Uczestniczki II edycji programu „Bake Off – Ale Ciacho” TVP2, autorki programu kulinarnego “Słodka Kuchnia Pszczółek” TVP3. Zawodowo zajmują się fotografią kulinarną.
Domowe wypieki Justyny i Doroty 2021 - 2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone | Regulamin | Utrzymywane z przez Spec od IT
Dzień dobry, chlebek wyszedl mi dość mokry w środku. Piekłam gora-dol, 40 min, temp. 215. Jednak przed włożeniem do piekarnika ciasto wylewało się z keksówki (duzej). Czy to może być powodem, że ciasta było za dużo i nie „wyschlo” w srodku?
Może tak być, że się nie dopiekło. Zawsze można pod koniec zmniejszyć temperaturę i piec dłużej