Facebook Twitter Instagram Youtube Pintrest
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Bułki ziemniaczane

(pszenne)

Ilość porcji: 12 bułek
Czas przygotowania: 45 min.
Poziom trudności: Łatwy

Dorota

Już zapomniałam, jak cudownie pachnie domowe pieczywo. Nigdy nie sądziłam, że problemem może być zakup pysznych bułek w sklepach, a nawet w piekarniach. To straszne, że serwujemy sobie wzajemnie śmieciowe jedzenie, które ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Piekarnie, które kiedyś były moimi ulubionymi, teraz produkują masowe ilości pieczywa i jestem przekonana, że są to gotowe mieszanki do produkcji. Zdarza mi się, że po zjedzeniu mam uczucie pieczenia w gardle, więc myślałam, że to przez gluten. Jak się okazało, po moich domowych bułkach nic mi nie dolega! Więc o co chodzi?!

Wolę jeść rzadziej, ale smaczniej. Wymaga to większego poświęcenia, bo nie ukrywam, że z bułkami jest trochę pracy. Ciasto należy przygotować dzień wcześniej i wstawić do lodówki na całą noc. Możesz też zarobić ciasto rano, a wieczorem upiec bułki. Z przepisu wychodzi 12 sztuk, więc część mrożę i kiedy mamy z mężem ochotę na bułę, to jest, pyszna i bez konserwantów.

CO KUPIĆ?

  • 0,5 kg ziemniaków
  • 500 g mąki pszennej (typ 550)
  • 150 ml – 200  ml wody*
  • 2 łyżki oliwy z oliwek
  • 20 g świeżych drożdży
  • 1 łyżeczka cukru
  • 2 łyżeczki soli

Dodatkowo:

  • 1/2 szklanki płatków owsianych

*niektóre ziemniaki mają więcej wody, niektóre mniej, dlatego w razie potrzeby trzeba jej wlać więcej.

JAK PRZYGOTOWAĆ

Ziemniaki ugotuj w mundurkach w osolonej wodzie. Następnie odcedź, odstaw do wystudzenia i obierz. Przeciśnij je przez praskę. Jeśli nie masz praski, wykorzystaj maszynkę do mielenia.

Z drożdży zrób rozczyn. Umieść je w miseczce, dodaj łyżeczkę cukru i rozcieraj do momentu, aż staną się płynne. Wlej trochę wody ok. 80 ml, dodaj kilka łyżeczek mąki (z 500 gramów) i mieszaj do uzyskania konsystencji rzadkiego jogurtu. Odstaw na ok. 15 minut, aż drożdże zaczną pracować.

Pozostałą mąkę przesiej do miski razem z solą. Dodaj ziemniaki, oliwę, rozczyn i odrobinę wody. Zagnieć ciasto używając haka do zagniatania ciasta, w razie potrzeby dolewając więcej wody. Ciasto powinno być elastyczne i nie za rzadkie. Wyrabiaj ok. 10 minut na niskich obrotach miksera. Ciasto przełóż do natłuszczonej olejem miski, wierzch przykryj folią spożywczą i wstaw do lodówki na całą noc.

Kolejnego dnia odgazuj ciasto kilka razy zagniatając i podziel ciasto na małe porcje ok. 80 gramowe. Powinno powstać 12 bułeczek. Zwilżonymi dłońmi formuj kuleczki i obtocz bułki w płatkach owsianych. Dzięki temu przykleją się do ciasta. Bułki ułóż na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i przykryj ściereczką pozostawiając na ok. 50- 60 minut do wyrośnięcia.

Piekarnik nagrzej do 250°C z funkcją grzania góra-dół. Natnij bułki z wierzchu i wstaw do piekarnika spryskując go obficie wodą. Dzięki temu bułeczki po upieczeniu będą miały chrupiącą skorupkę. Po 10 minutach zmniejsz temperaturę do 190°C i piecz kolejne 10- 12 minut na rumiany kolor.

Bułki studź na kratce. Smacznego!

 



Udostępnij:
Drukuj:

NAPISZ KOMENTARZ

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POLECANE PRZEPISY

Newsletter

Otrzymuj nasze przepisy na maila!

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I OTRZYMAJ FRAGMENT EBOOKA ZA DARMO MONOPORCJE 2!

Dodaj swój adres e-mail, a w zamian co tydzień otrzymasz informację o nowych, opublikowanych przepisach.
Obiecujemy, że będzie smacznie!

Pamiętaj o potwierdzeniu subskrypcji po zapisaniu się do newslettera – to bardzo ważne! Koniecznie sprawdź SPAM!

O NAS

Justyna Pszczółka i Dorota Pszczółka – Habdas – siostry z góralskim rodowodem. Pasję do pieczenia wyssały z mlekiem matki. To jej zawdzięczają swoje pierwsze wypieki. Dziś, pochodzące z Beskidu Żywieckiego “Pszczółki” dzielą się zdobytą wiedzą na warsztatach cukierniczych w całym kraju. Uczestniczki II edycji programu „Bake Off – Ale Ciacho” TVP2, autorki programu kulinarnego “Słodka Kuchnia Pszczółek” TVP3. Zawodowo zajmują się fotografią kulinarną.

#siostrypszczolki

Domowe wypieki Justyny i Doroty 2021 - 2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone | Regulamin | Utrzymywane z przez Spec od IT