Ilość porcji: 26
Czas przygotowania: 3h
Poziom trudności: Łatwy
“W końcu “zdobyłam” biały mak, który ku mojemu zaskoczeniu nie jest tak ogólnodostępny jak mak niebieski. Szukając inspiracji na jego wykorzystanie w sieci znalazłam między innymi przepisy na rogale świętomarcińskie, które miałam okazję próbować w Poznaniu – są przepyszne! Znalazłam również masę przepisów na drożdżowe strucle. Na przekór postanowiłam zrealizować moją “wizję” na wypiek z wykorzystaniem białego maku i tak ku mojemu zaskoczeniu powstało całkiem fajne ciacho – według mamy “hicior”! Przygotowanie nadzienia zajmuje trochę czasu i wymaga pracy, ale uwierzcie mi mielenie maku może być przyjemne. Do wypieku wykorzystałam tegoroczne powidła śliwkowe, które idealnie pasują do nadzienia makowego oraz delikatnej warstwy kokosowej. Całość można wykończyć lukrem cytrynowym i posypać orzechami arachidowymi, które wchodzą również w skład warstwy z białego maku. Polecam!”
Spód:
Masa makowa:
Warstwa kokosowa:
Lukier:
Dodatkowo:
Ciasto kruche:
mąkę, cukier puder i masło posiekaj na stolicy na drobny „piasek”. Dodaj żółtka i szybko zagnieć. Gotowe ciasto włóż do lodówki na ok. 45 minut. Po wyjęciu ciasta z lodówki wyłóż je na dno formy o wymiarach 21×25 cm, wysmarowanej wcześniej masłem. Wyrównaj, po nakłuwaj widelcem. Ciasto podpiecz w temperaturze 180ºC przez 15 minut.
Masa makowa:
(najlepiej przygotować dzień wcześniej): biały mak wsyp do dużego garnka, zalej gorącą wodą (kilka centymetrów ponad poziom maku) i zagotuj. Gotuj przez 30 minut, od czasu do czasu mieszając. Odcedź na drobnym sicie (pozostawić do odsączenia na około 15 – 30 minut). Rodzynki wsyp do miseczki, zalej wrzątkiem i po 15 minutach odcedź . Mak zmiel trzykrotnie w maszynce do mięsa przez najdrobniejsze sitko razem z orzechami arachidowymi, skórką pomarańczową i rodzynkami. W osobnym garnku roztop masło razem z cukrem i golden syropem. Wsyp mak i podsmaż na niewielkim ogniu stale mieszając 2-3 minuty (mak nie może się przypalić!) i odstaw do wystudzenia.
Jajka utrzyj mikserem i stopniowo dodawaj masę makową. W osobnej miseczce wymieszaj kaszę mannę z proszkiem do pieczenia i wsyp do masy z maku. Całość dokładnie wymieszaj (masa powinna być delikatna, nie zbita). Rozłóż równomiernie na podpieczonym spodzie. Piecz 25 minut w tej samej temperaturze. Po upieczeniu na warstwie z białego maku rozłóż powidła (można je uprzednio podgrzać, jeśli są za gęste) oraz masę śmietanowo-kokosową.
Warstwa kokosowa:
śmietanę, cukier, kokos, budyń i mąkę ziemniaczaną wymieszaj na gładką masę (najlepiej mikserem). W osobnej misce ubij białka na sztywną pianę i wmieszaj bardzo delikatnie do masy śmietanowo-kokosowej. Wyłóż na powidła i piecz ok. 40 minut w 180 stopniach (wierzch można przykryć folią aluminiową, gdyby za bardzo się rumienił). Studź przy lekko uchylonych drzwiczkach piekarnika. Ostudzone ciasto polukruj i posyp orzeszkami. Ciasto najlepiej smakuje na drugi dzień. Smacznego!
Justyna Pszczółka i Dorota Pszczółka – Habdas – siostry z góralskim rodowodem. Pasję do pieczenia wyssały z mlekiem matki. To jej zawdzięczają swoje pierwsze wypieki. Dziś, pochodzące z Beskidu Żywieckiego “Pszczółki” dzielą się zdobytą wiedzą na warsztatach cukierniczych w całym kraju. Uczestniczki II edycji programu „Bake Off – Ale Ciacho” TVP2, autorki programu kulinarnego “Słodka Kuchnia Pszczółek” TVP3. Zawodowo zajmują się fotografią kulinarną.
Domowe wypieki Justyny i Doroty 2021 - 2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone | Regulamin | Utrzymywane z przez Spec od IT
Zrobiłam pyszne