Facebook Twitter Instagram Youtube Pintrest
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Na czym smażyć pączki?


To jedno z najczęstszych pytań, jakie pojawia się w okresie karnawału. Przygotowując materiał do tego wpisu zajrzałam na kilka stron internetowych, zaczerpnęłam wiedzę z literatury i znalazłam różne odpowiedzi. Nawet taką, że wybór tłuszczu do smażenia to rzecz gustu.

 

na-czym-smazyc-paczki

 

W gruncie rzeczy tak, ale należy zwrócić uwagę, by tłuszcz był dobrej jakości i nie wydzielał dymu podczas obróbki termicznej, czyli miał odpowiednią temperaturę dymienia. Prościej mówiąc to temperatura, przy której tłuszcz zaczyna rozpadać się na szkodliwe dla zdrowia związki, traci swe właściwości odżywcze i psuje smak potrawy. Dlatego do smażenia należy stosować oleje rafinowane. Olej rafinowany ma wyższy stopień dymienia niż olej nierafinowany. Przykładowo, olej rzepakowy tłoczony na zimno posiada punkt dymienia 130° C, z kolei rafinowany 240°. Wartości te, oznaczają że nie należy smażyć na olejach tłoczonych na zimno z powodu zawartości dużych ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Tłuszcze te są nietrwałe w wysokiej temperaturze i w konsekwencji złej obróbki termicznej sprzyjają powstawaniu w organizmie substancji rakotwórczych tj. akrylamid, furan.


Najlepszymi tłuszczami do smażenia pączków  są SMALEC, którego temperaturę dymienia to ok. 188 °C lub OLEJ RZEPAKOWY (rafinowany), którego temperaturę dymienia to ok. 240°C. Osobiście nie lubię oleju słonecznikowego, którego punkt dymienia wynosi ok. 220°C. Nie czuję się najlepiej bo zjedzeniu pączka smażonego na tym tłuszczu. 


Przed przystąpieniem do smażenia pączków należy sprawdzić temperaturę tłuszczu, która powinna wynosić ok. 170 °C.

Pamiętaj, aby nie przegrzewać tłuszczu, ponieważ pączki za szybko się zrumienią, a środek będzie surowy

Z kolei w czasie zanurzania pączków temperatura tłuszczu się obniża. Jeśli będzie za niska, proces smażenia znacznie się wydłuży. W konsekwencji pączki wchłoną zbyt wiele tłuszczu.

Jeśli chcesz poznać wskazówki i zrobić perfekcyjne pączki zajrzyj TUTAJ.

 


Dorota

 

________________

Bibliografia:


Udostępnij:
Drukuj:

NAPISZ KOMENTARZ

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POLECANE PORADY

Newsletter

Otrzymuj nasze przepisy na maila!

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I OTRZYMAJ FRAGMENT EBOOKA ZA DARMO MONOPORCJE 2!

Dodaj swój adres e-mail, a w zamian co tydzień otrzymasz informację o nowych, opublikowanych przepisach.
Obiecujemy, że będzie smacznie!

Pamiętaj o potwierdzeniu subskrypcji po zapisaniu się do newslettera – to bardzo ważne! Koniecznie sprawdź SPAM!

O NAS

Justyna Pszczółka i Dorota Pszczółka – Habdas – siostry z góralskim rodowodem. Pasję do pieczenia wyssały z mlekiem matki. To jej zawdzięczają swoje pierwsze wypieki. Dziś, pochodzące z Beskidu Żywieckiego “Pszczółki” dzielą się zdobytą wiedzą na warsztatach cukierniczych w całym kraju. Uczestniczki II edycji programu „Bake Off – Ale Ciacho” TVP2, autorki programu kulinarnego “Słodka Kuchnia Pszczółek” TVP3. Zawodowo zajmują się fotografią kulinarną.

#siostrypszczolki

Domowe wypieki Justyny i Doroty 2021 - 2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone | Regulamin | Utrzymywane z przez Spec od IT