Facebook Twitter Instagram Youtube Pintrest
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Jak zrobić idealne ciasto kruche?


KRUCHE CIASTO to  jedno z najprostszych ciast, a jego przygotowanie jest wręcz banalne. W dzisiejszym wpisie postaramy się przybliżyć Wam tę tematykę i jesteśmy przekonane, że po jego przeczytaniu na wiele pytań i wątpliwości uzyskacie odpowiedzi.


Kruche ciasto najczęściej wykorzystujemy do tart, babeczek, ciasteczek oraz kruchych placków z kremem oraz owocami. Zasada, która obowiązuje przy w recepturze tego ciasta to proporcja: 3:2:1. Oznacza to, iż do przygotowania używamy 3 części mąki, 2 części masła oraz 1 część cukru. Dla przykładu: 300 g mąki, 200 g masła oraz 100 g cukru. Warto dodać dodatkowo do ciasta szczyptę soli, która idealnie równoważy smak i według nas zawsze powinna się znaleźć w tym cieście, nawet w minimalnej ilości. Wyżej wymienione proporcje dotyczą oczywiście słodkich wypieków, gdyż w wytrawnych oraz słonych wypiekach pomijamy cukier.


 

mąka

MĄKA

Mąka pszenna do ciasta kruchego powinna zawierać małą ilość glutenu. Przed wymieszaniem jej z masłem – koniecznie przesiej przez sito! Najlepsza do ciasta kruchego jest krupczatka, ale z powodzeniem możesz użyć pszennej typu 500. Krupczatka, podobnie jak niewielki dodatek mąki ryżowej lub skrobi kukurydzianej powoduje, że ciasto jest bardziej kruche. Ważne jest jednak, aby dodatek skrobi był niewielki, w przeciwnym razie kruche ciasto po upieczeniu będzie miało konsystencję piasku. W niektórych przepisach zastępuje się część mąki zmielonymi migdałami lub orzechami. Jednak pamiętaj, że tego typu dodatki to dodatkowy tłuszcz w recepturze.

MASŁO:

Do ciasta kruchego nie używamy margaryny, tylko masło.  Powinno być jak najlepszej jakości o możliwie jak najwyższej zawartości tłuszczu (82%) – to właśnie jemu ciasto zawdzięcza swoją kruchość. Należy uważać na wszelkie masłopodobne produkty, które w swoim składzie oprócz masła, mają jeszcze wodę. Zdarza się, że w przepisach część masła zastępuje się smalcem, który sprawia, że ciasto jest jeszcze bardziej kruche. Wymieszany pół na pół smalec z masłem nadaje się również do słodkich wypieków. Masło oraz smalec powinny być mocno schłodzone – prosto z lodówki.

JAJKA:

Jeśli chcesz, by ciasto było bardziej twarde ( np. przy niektórych tartach) żółtko zastąp całym jajkiem. Nie może być jednak w cieście zbyt wiele białka, gdyż jak wspomniałyśmy powoduje twardnienie ciasta, a tego chcemy uniknąć! W niektórych ciastach kruchych chcąc uzyskać różną konsystencję ciasta, zamiast jajek wykorzystuje się śmietanę kwaśną lub słodką. Jednym z przykładów takiego to ciasto półkruche na rurki. Dzięki dodaniu kwaśnej śmietany ciasto jest elastyczne, nie rwie się i jest rozciągliwe, dzięki czemu bez problemu można go nawinąć na foremkę. Zdarza się również, że jajko  lub żółtko zastępuje się lodowatą wodą.

CUKIER:

Jeśli chcesz, aby ciasto było bardziej kruche, a jego powierzchnia była zdecydowanie bardziej gładka (np. przy ciasteczkach), to zamiast zwykłego cukru użyj cukru pudru.  Aby uzyskać chrupiące ciasto kruche użyj grubszego cukru. Pomimo, iż cukier widoczny będzie w upieczonym cieście, będzie cudownie chrupiące!


Teraz przejdźmy do procesu przygotowania ciasta kruchego.

1. Ciasto kruche zagniataj jak najkrócej, zaczynając jednak od posiekania masła z mąką za pomocą noża. Możesz również wykorzystać do tego mikser – będzie szybciej i łatwiej. Mąkę siekaj/miksuj z masłem do uzyskania konsystencji kruszonki.
2. Unikaj długiego zagniatania ciasta ciepłymi dłońmi, po zagnieceniu zawiń w folię spożywczą i włóż na co najmniej 30 minut do lodówki.
3. W trakcie upałów w lodówce schłodź również formę , którą będziesz wylepiać ciastem.
4.  Po schłodzeniu ciasto rozwałkuj na stolnicy pomiędzy 2 kawałkami folii – znacznie ułatwi to rozwałkowywanie i zapobiegnie klejeniu się ciasta do wałka.
5.  Po wylepieniu ciastem formy, przed pieczeniem, nakłuj ciasto widelcem – zapobiegnie to wybrzuszaniu się ciasta w trakcie pieczenia.
6. Jeśli pieczesz ciasto kruche jako spód do sernika, bądź inne ciasto kruche z masą/owocami to podpiecz je wcześniej ok. 10-15 minut, a następnie wystudź – dzięki temu unikniesz powstania zakalca.
7. Spód przed nałożeniem nadzienia wystudź.
9. Do ciasta kruchego z reguły nie dodaje się proszku do pieczenia. Jednak w wielu przepisach jest on wykorzystywany. Idealnie sprawdza się to w cieście kruchym wykorzystywanym jako spód do sernika.

Poniżej przygotowałyśmy przepis na ciasto kruche z dodatkiem migdałów. Przepis jest fantastyczny – dzięki migdałom ciasto jest mega chrupiące. W tej recepturze jajko zastępujemy słodką śmietanę 30%. Ciasto w trakcie wałkowania, mimo dodatku kawałków migdałów, nie pęka.  To ciasto możecie wykorzystać np. jako warstwę w torcie piekąc okrąg o średnicy tortownicy.

 


SKŁADNIKI:

 

Do przesianej mąki dodaj cukier puder, szczyptę soli i wymieszaj. Dodaj zimne masło i siekaj nożem lub zmiksuj mikserem do uzyskania konsystencji kruszonki.

 


Do kruszonki wsyp posiekane drobno migdały i wymieszaj. Wlej zimną śmietanę i zagnieć szybko ciasto – do połączenia. Zawiń ciasto szczelnie w folię spożywczą i schłodź w lodówce 1h. Ciasto rozwałkuj, nakłuj widelcem i piecz w temperaturze 160 stopni 30 – 35 minut na złoty kolor w termoobiegu.

Więcej przepisów na wypieki z kruchym ciastem znajdziesz TUTAJ!


Udostępnij:
Drukuj:

NAPISZ KOMENTARZ

 

6 thoughts on “Jak zrobić idealne ciasto kruche?

  1. Ciasta piekę od lat i jakoś tam „wychodzą ” dlatego czesto tu zaglądam szukając inspiracji. Bardzo dziękuję za tak wiele ciekawych porad i przepisów. Jednak mam jeden problem nie udają mi się babki są i owszem ale zawsze z pięknym zakładem. Próbowałam wiele przepisów i nic prpsze mi podpowiedzieć jak uniknąć takich sytuacji

    1. Klika porad:
      1. Składniki suche zawsze przesiewamy.
      2. Korzystamy ze SPRAWDZONYCH przepisów 🙂
      3. Składniki powinny mieć temperaturę pokojową – mowa o jajkach, mleku, maślance, jogurtach, maśle itp.
      4. Studzimy babkę na kratce.

      Czy z naszego bloga z któregoś przepisu wyszedł zakalec? Warto przeanalizować konkretny przepis.

  2. Witam, mam pytanie jako wykonac idealnie spod do tartaletek, tak aby podczas pieczenia brzegi byly idealne jak przed pieczeniem i nie zjezdzaly do dołu. Probowalam juz roznych metod i caly czas boki spodu, opadaja na dno po upieczeniu.Prosze o rade 🙂

    1. Przed pieczeniem wyłożone ciastem kruchym tartaletki proszę wstawić do zamrażarki. Następnie zmrożone włożyć do nagrzanego piekarnika i piec. U nas przy tej metodzie ciasto nigdy nie opada i trzyma się rantów foremek. Proszę dać znać, czy wyszło :).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POLECANE PORADY

Newsletter

Otrzymuj nasze przepisy na maila!

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I OTRZYMAJ FRAGMENT EBOOKA ZA DARMO MONOPORCJE 2!

Dodaj swój adres e-mail, a w zamian co tydzień otrzymasz informację o nowych, opublikowanych przepisach.
Obiecujemy, że będzie smacznie!

Pamiętaj o potwierdzeniu subskrypcji po zapisaniu się do newslettera – to bardzo ważne! Koniecznie sprawdź SPAM!

O NAS

Justyna Pszczółka i Dorota Pszczółka – Habdas – siostry z góralskim rodowodem. Pasję do pieczenia wyssały z mlekiem matki. To jej zawdzięczają swoje pierwsze wypieki. Dziś, pochodzące z Beskidu Żywieckiego “Pszczółki” dzielą się zdobytą wiedzą na warsztatach cukierniczych w całym kraju. Uczestniczki II edycji programu „Bake Off – Ale Ciacho” TVP2, autorki programu kulinarnego “Słodka Kuchnia Pszczółek” TVP3. Zawodowo zajmują się fotografią kulinarną.

#siostrypszczolki

Domowe wypieki Justyny i Doroty 2021 - 2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone | Regulamin | Utrzymywane z przez Spec od IT