Dorota
Zaczynamy od przeliczenia gramatur do spodu sernika. Na 21 cm potrzebujemy 50 g masła. Jak obliczyć ile potrzeba na 26 cm?
Na początek musimu obliczyć jakie pole ma tortownica o śr. 21 i tortownica o śr. 26 cm.
Reasumując:
W ten sam sposób obliczmy pozostałe gramatury przepisu. Czyli zmienia się tylko waga kolejnego składnika przepisu. Kolejnym składnikiem są herbatniki. Liczymy: 530 x 150 g (herbatniki) : 345 = 230 g herbatników. Tyle potrzeba na tortownicę o średnicy 26 cm.
Jak widzisz nie ma tutaj wielkiej trudności z tym, że musisz zacząć od obliczenia pól obu form.
Poniżej najszybsza wersja obliczenia. Dzielmy pola przez siebie i wychodzi nam współczynnik przez który mnożymy każdą gramaturę składnika z przepisu.
Po przeliczeniu wszystkich składników gramatury na sernik o średnicy 26 cm prezentują się tak:
Uwaga: zaokrąglałam tak, aby było mi wygodnie odważać, więc nie wykorzystywałam matematycznej zasady zaokrąglania. Jeśli zależy Ci na precyzyjnym obliczeniu co do grama zaokrąglaj jak w matematyce.
Tutaj również sprawa jest bardzo prosta i będziemy korzystać już z tej szybszej wersji (obliczenie współczynnika). Z tym, że najpierw musimy wziąć pod uwagę kształt formy.
Zaczynamy od obliczenia pola tortownicy i pola prostokątnej blaszki.
W ten sam sposób obliczmy pozostałe gramatury przepisu. Czyli zmienia się tylko waga kolejnego składnika przepisu.
Jak widzisz w tym przypadku nie ma również wielkiej trudności z tym, że musisz zacząć od obliczenia pól obu form.
19 stycznia 2021
Justyna Pszczółka i Dorota Pszczółka – Habdas – siostry z góralskim rodowodem. Pasję do pieczenia wyssały z mlekiem matki. To jej zawdzięczają swoje pierwsze wypieki. Dziś, pochodzące z Beskidu Żywieckiego “Pszczółki” dzielą się zdobytą wiedzą na warsztatach cukierniczych w całym kraju. Uczestniczki II edycji programu „Bake Off – Ale Ciacho” TVP2, autorki programu kulinarnego “Słodka Kuchnia Pszczółek” TVP3. Zawodowo zajmują się fotografią kulinarną.
Domowe wypieki Justyny i Doroty 2021 - 2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone | Regulamin | Utrzymywane z przez Spec od IT
Przydałby się jeszcze odpowiednik foremek, np. tortownica 26 cm = forma 20×30 cm – strzelam (sprawdziłam i jest poprawnie 😉). Oczywiście można to znaleźć, ale dobrze byłoby to mieć w jednym miejscu.
To też można obliczyć :). Za dużo jest wariantów form i wymiarów tortownicy żeby to rozpisywać :).
Przydatny wpis, ale ja osobiście wolę zwiększać/zmniejszać ilość składaników proporcjonalnie bez wzorów, np. o 1/4, 1/2, 1/3, 1/5 – szybciej i prościej. Czasem korzystam z przelicznika, żeby zobaczyć o ile zwiększył/zmniejszyły się wartości. Wtedy wpisuję jeden składnik, np. ser – był 1 kg, a wychodzi, że ma być 1,2 kg, więc zwiekszam wszystkie składniki proporcjonalnie 🙂.
Tylko tego rodzaju przeliczanie nie jest dokładne. Jeśli zależy nam na precyzyjnym przeliczeniu składników i uzyskaniu powtarzalności, grubości ciasta itp. to warto stosować rozpisany przelicznik. Co nie jest trudne. 🙂 Oczywiście na użytek domowy to można sobie to robić na oko lub zaokrąglając do tej 1/4, 1/2, 1/3, 1/5 porcji.
Szybko i dokładnie jest policzyć oba pola, podzielić jedno pole przez drugie i wyjdzie nam wartość przez którą mnożymy wszystkie składniki. Przy każdym składniku machanie proporcji jest żmudne 😉
Wzór zapisany, napewno kiedyś wypróbuję, sle te odważania co do grama może być czasochłonne 😅. Żaden ze mnie profesjonalist, więc częściej wybieram szybszy sposób.. Pozdrawiam i gratuluje maluszków, są urocze 😍
Fantastycznie! Pozdrowienia dla Ciebie i maluszka 😉
Nie mogę się zgodzić z wykorzystaniem wzoru na proporcje przy przeliczaniu składników potrzebnych przy zmianie średnicy tortu. Tutaj również trzeba wykorzystać wzór na pole koła. W polu koła wartość promienia koła rośnie kwadratowo, przy wykorzystaniu wzoru na proporcje wartości nam rosną liniowo. Ok finalnie wszystkie wartości będą przeliczone przez taki sam współczynnik więc przepis wyjdzie, ale w przypadku np mas w torcie „grubość” warstwy się zmieni. Przy podanym przykładzie przy przeliczaniu 50g masła ze średnicy 21 na 26cm z wykorzystaniem wzorów na pole koła wychodzi nam 76,5g masła potrzebnego dla średnicy 26.
Pozdrawiam cieplutko!
Witaj Kinga! 🙂 Masz rację, w pierwszych obliczeniach się machnęłam. Nawet mama (nuczycielka) dzwoniła z reprymendą. 😂😂😂 Ciąża mi nie służy, IQ spada… 🤣 Wszystko poprawione!