Facebook Twitter Instagram Youtube Pintrest
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Bułeczki drożdżowe z konfiturą z owoców dzikiej róży

Ilość porcji: 12
Czas przygotowania: 2h
Poziom trudności: Łatwy

Dorota

“Przeglądając starą książkę kucharską z polskimi wypiekami z roku ok. 1970 zaintrygował mnie przepis na parzone ciasto drożdżowe. Przy jego sporządzaniu część mąki zaparza się wrzącym płynem (najlepiej mlekiem), uważając aby nie było grudek. Po ostudzeniu zaparzonej masy dodaje się roztarte z drożdże  z cukrem i stawia do wyrośnięcia. Według autora ciasto drożdżowe parzone jest delikatniejsze w smaku i długo zachowuje świeżość. Po dokonaniu pewnych modyfikacji w recepturze i przygotowaniu pysznej konfitury z owoców dzikiej róży udało mi się upiec pyszne drożdżówki. Z cytrynowym lukrem smakują wybornie!”

CO KUPIĆ?

Konfitura z dzikiej róży:

  • 300 g owoców dzikiej róży (waga po wydrążeniu pestek)
  • 250 g cukru
  • sok z jednej cytryny
  • 2,5 szklanki soku wyciśniętego ze świeżych jabłek

Ciasto drożdżowe:

  • 500 g mąki
  • szczypta soli
  • 75 g masła
  • 100 g cukru
  • 15 g cukru waniliowego
  • 50 g świeżych drożdży
  • 3 żółtka
  • 1 szklanka mleka

JAK PRZYGOTOWAĆ

Konfitura z dzikiej róży (3 małe słoiczki) : 

Owoce dzikiej róży dokładnie oczyść, odetnij końcówki, przepołów na połówki i wydrąż z nich nasiona oraz „włoski”. Owoce wstaw do zamrażarki na całą noc – przemrożone owoce mają lepszy smak. Rano wyjmij owoce z zamrażarki, odmroź, przepłucz letnią wodą i przełóż do garnka z grubym dnem. Całość zasyp cukrem, wlej sok z cytryny i jabłek. Gotuj na wolnym ogniu, aż owoce będą miękkie i zaczną się rozpadać – ok. 1h. Sok powinien się zredukować, a konsystencja powinna być kleista. Przełóż do wyparzonych słoików, zakręć i odwróć  do góry dnem.

Ciasto: 

Przygotuj rozczyn: do małej miski rozkrusz drożdże i zasyp cukrem – 2 łyżki. Pół szklanki mąki zaparz połową szklanki mleka i bardzo dokładnie wymieszaj. Do przestygniętej, sparzonej mąki dodaj drożdże z cukrem i wymieszaj bardzo dokładnie, aby nie było grudek. Przykryj lnianą ściereczką i odstaw na ok. 20 minut w ciepłe miejsce, aż drożdże zaczną „pracować”.
Do dużej miski wsyp przesianą mąkę z solą, pozostały cukier, żółtka, stopione masło, mleko i rozczyn. Ciasto wyrabiaj, by było miękkie i elastyczne.  Przełóż do oprószonej mąką miski, przykryj ściereczką  i odstaw w ciepłe miejsce do podwojenia objętości – 1,5 h.
Formę* o wymiarach 32 x 22 cm wyłóż papierem do pieczenia. Ciasto krótko wyrabiaj, odetnij ok. 150 g ciasta, które będą stanowić spód naszych bułeczek, aby konfitura nie wyciekła. Pozostałą część ciasta rozwałkuj na podsypanej mąka blacie na prostokąt o wymiarach ok. 30×40 cm. Na cieście równomiernie rozprowadź konfiturę – ok. 300 g, pozostawiając ok. 1,5 cm wolnego brzegu (posmarować go białkiem). Ciasto zwiń w rulon wzdłuż dłuższego boku i kroić ostrym nożem na 15 części. Bułeczki układaj na spodzie drożdżowym w niewielkich odstępach, lekko spłaszczaj. Przykryj ściereczką i odstaw do podwojenia objętości na ok. 45 minut. Posmaruj rozmąconym białkiem i piecz w temperaturze 200 stopni ok. 25 – 30 minut. Jeszcze ciepłe polukruj**.

*Bułeczki można piec w tortownicy, ale o dużej średnicy.

**Lukier:
– 1 szklanka cukru pudru
– 2-3 łyżki soku z cytryny

Wsyp cukier do miseczki i stopniowo dodawaj sok z cytryny. Cały czas mieszaj, aż powstanie gęsty lukier. Nakładaćj pędzelkiem.



Udostępnij:
Drukuj:

NAPISZ KOMENTARZ

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Newsletter

Otrzymuj nasze przepisy na maila!

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I OTRZYMAJ FRAGMENT EBOOKA ZA DARMO MONOPORCJE 2!

Dodaj swój adres e-mail, a w zamian co tydzień otrzymasz informację o nowych, opublikowanych przepisach.
Obiecujemy, że będzie smacznie!

Pamiętaj o potwierdzeniu subskrypcji po zapisaniu się do newslettera – to bardzo ważne! Koniecznie sprawdź SPAM!

O NAS

Justyna Pszczółka i Dorota Pszczółka – Habdas – siostry z góralskim rodowodem. Pasję do pieczenia wyssały z mlekiem matki. To jej zawdzięczają swoje pierwsze wypieki. Dziś, pochodzące z Beskidu Żywieckiego “Pszczółki” dzielą się zdobytą wiedzą na warsztatach cukierniczych w całym kraju. Uczestniczki II edycji programu „Bake Off – Ale Ciacho” TVP2, autorki programu kulinarnego “Słodka Kuchnia Pszczółek” TVP3. Zawodowo zajmują się fotografią kulinarną.

#siostrypszczolki

Domowe wypieki Justyny i Doroty 2021 - 2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone | Regulamin | Utrzymywane z przez Spec od IT